Division of Units & Committees

Unit I

Finance
Economy
Staff
Public safety
Fire brigade
Preservation of local heritage
Water
Public waters

Unit II

Agriculture and forestry
Trade
Zoning
Building matters
Municipal roads and paths
Security and civil protection
Sport
Waste water

Unit III

Primary school
Kindergarten
Families
Social
Flats
Leisure
Youth
Culture
Tourism
Rubbish
Environmental protection

Committees

Committee for Youth, Family and Social Affairs:                                                                                                                                                                                                                                  Sphere of action: primary school, kindergarten, families, social affairs, housing, leisure, youth.

Chairman: Michael Graschitz, BGM Members: Sabine Steiger, BGM Lukas Zenz, SPÖ Theresia Kleinberger, SPÖ

Committee for Agricultural and Forestry Affairs, Business and Safety, Building Affairs:
Sphere of activity: agriculture and forestry, business, zoning, building matters, municipal roads and paths, security and disaster control.

Chairman: Daniel Schwarz, BGM Members: Anna Kattnig, BGM Werner Bierbaumer, SPÖ Lukas Zenz, SPÖ

Committee for Sport and Culture, Tourism and Environmental Protection:
Sphere of action: sport, culture, tourism, environmental protection, preservation of the townscape, waste water, water

Chairperson: Martina Zeleny, SPÖ Members: Mario Zellot, BGM Angelika Mertel-Khabir, BGM Werner Bierbaumer, SPÖ

Committee for the Control of Management                                                                                                                                                                                                                                                      Sphere of actionTasks in accordance with the provisions of the K-AGO and the K-GHG

Chairperson: Theresia Kleinberger, SPÖ Members: Daniel Schwarz, BGM Harald Kleinberger (FPÖ) on seat BGM Mag Gottfried Oraže (RLG) on seat SPÖ